Dlaczego Polska potrzebuje imigrantów?

5746351271_5b1c6f4dbe_b.jpg

Dużo piszę o imigracji i wiadomo - jestem brytyjskim imigrantem mieszkającym w Polsce. Nie ma wielu z nas (choć statystyki pokazują, że mamy około 40 - 60,000 Brytolów w Polsce) i w czerwcu będą wybory na temat członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. In czy out? Kto wie, mam mniej pewności niż kiedyś, że pozostajemy. Dlatego częściej piszę na temat ostatnio, bo bardzo interesuję byciem imigrantem w tym kraju, w kraju emigrantów, szczególnie, że względu na liczbę Polaków na Wyspach oraz opinię Brytyjczyków o Polakach (głównie - przy okazji - pozytywna) Ale niedawno przeczytałem bardzo ciekawy raport OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) na temat Polski (można pobierać tutaj) i jeden obraz dla mnie - choć nic nowego - zaskoczyło mnie.

imigracja 1

Odsetek pracujących Polaków będzie aż do 40% mniej w ciągu 2015 - 2060. To będzie miał ogromny wpływ na nasz PKB, na ZUS i OFE, na możliwości rozwoju dla naszych przedsiębiorców itd itd. Jeśli trwa w ten sposób, Polska będzie miała populację 32 milionów osób w 2050.

Jestem przedsiębiorcą, to znaczy, że jedno z wielu wyzwań prowadzenia firmy to znaleźć i zatrudnić utalentowanych, motywowanych osób, które mogą dołączyć do mojej firmy. Jest o wiele raz trudniejszy niż myślałbyś. Wiadomo, że temat emigracji jest i pozostaje popularna wśród polityków, ale zawsze mi się zdziwi, że prawie nic nie mówimy jako naród na temat imigracji do Polski. Jakim narodem chcemy być? Czy jesteśmy otwarci czy zamknięci? Ile imigrantów chcemy w nasym kraju?  Gdzie na świecie są prowadzone dobre, zdrowe prawa imigracyjne?  Jak asymilować imigrantów, żebyśmy unikali problemów francuzów oraz innych państw, gdzie imigranci mieszkają w cześcio-zamkniętych ‘gettach’ społecznych?  Jakie są skutki takich decyzji? Czy chcemy wrócić do drugiej Rzeczpospolitej, gdzie Polska była jedna z najbardziej różnorodnych krajów europejskich?

 

Jestem przekonany z benefitów imigracji  - jako imigrant musiałem bardzo ciężko pracować, aby stać na własne nogi i przeżyć w tym kraju. Projekt który ja prowadzę ma około dwudziestu pracowników/osób zatrudnionych. Jestem bardzo z tego dumny, bo wiem jaka długa i trudna była ta droga dla mnie w ostatnich pięciu latach. Dokładnie ta sama sytuacja w Wielkiej Brytanii się dzieje, gdzie około 60,000 Polaków założyło firmy i też poradzą sobie - bo muszą. Znam kilku z tych Polaków i wiem dobrze, że jesteśmy słabsi ze względu na ich brak.

Właśnie statystyki nam pokazują, że liczba imigrantów do Polski rośnie (anegdotycznie, widzę coraz więcej obcokrajowców z Hiszpanii lub Włoch na ulicach Warszawy, i koledzy pracujący w szkołach językowych twierdzą, że jest ich wielu nagle). OECD ma na ten temat kolejny obrazek:

imigration and emigration

Jeśli u nas dobrze idzie, zostajemy automatycznie krajem atrakcyjnym dla innych. Wiem, że automatycznie będzie wielu Polaków mówiących, że 'my nie chcemy takich obcych’ ale spójrzmy jeszcze raz na ten pierwszy obraz. Czy to jest problem rządu? Tak zdecydowanie. Ale rząd pracuje dla Nas wszystkich. Nie możemy tylko mieć nadzieję, że tę dziurę wypełnimy z ludźmi z Białorusi lub Ukrainy.  Czy możemy zamknąć nasze granice totalnie? Nie, wcale nie możemy - więc pytania nie jest tak czy nie, tylko jak i co.
Nie mówię, że mam wszystkie odpowiedzi na te pytania, ale wiem, że mamy problem i sądzę, że Polska powinna zaczynać o tym dyskutować. Jeśli nie dzisiaj - nie będziemy konkurować jako kraj, jak firmy, jutro. Wydaje mi się natomiast że - nie mówiąc o zmianach wewnętrznych dla obecnych mieszkańców Polski -  powinniśmy być atrakcyjnym krajem dla dobrze wykształconych inteligentnych osób od całego świata, niezależnie z kraju pochodzenia. Jesteś dobrym developerem indyjskim z niezwykłym talentem w grach komputerowych? Fajnie, u nas w Polsce potrzebujemy takich. Lekarz z Syrii? Tak chętnie. Inżynier budowlany z Argentyny? Witaj w gronie. W ten sam sposób Stany Zjednoczony jest nadal najbardziej atrakcyjnym krajem, do którego imigranci chcą wprowadzić. USA potrzebuje i zbiera talentu od całego świata. My też powinniśmy wymyślić, jak możemy coś takiego zrobić w naszym polskim stylu - zasłuży nam wszystkim.