Upić się warto

Mieszkanie w nowym kraju to prawdziwe wyzwanie ze względu na różne perspektywy. Proces przezwyciężania trwa lat. Szybko zorientowałem prawie sześć lat temu, że alkohol odegra pewną I nawet ważną rolę w polskim społeczeństwie. W Wielkiej Brytanii mamy puby, gdzie ludzie piją razem, teoretycznie właściciel tego pubu zawsze może komuś mówić, że już się upili I że muszą wrócić do domu – jest nawet nielegalny dać komuś upijanemu więcej alkoholu (taka jest nasza romantyczna wizja roli takiego właściciela, oczywiście, ten biznes jest taki dobry, że w klubach nie zwracają uwagę na to za bardzo). Natomiast w Polsce, ludzie częściej piją albo sami albo na publicznych miejscach. Widać nawet w statystykach Eurostat, że niestety Polska ma wyższą ostek śmierci ze powodu alkoholu wśród mężczyzn – 8.56 na sto tysięcy w Polsce, tylko 1.96 w Wielkiej Brytanii). Dlatego w pierwszych latach mojego pobytu polskiego, robiłem zdjęcia polskiego świata wokół mnie, co widziałem, co zanotowałem, co przykuwały moją uwagę, co mnie zaskoczyło. Napisałem o alkoholu dużo na moim poprzednim anglojęzycznym blogu, a tutaj chcę tylko pokazać, co wtedy widziałem.

001

003-2

IMG_1831

Bardzo mi przykro, że ludzie tak żyją w naszym kraju. Wiadomo, że każdy kraj ma swoje problemy z alkoholem oraz z bezdomnością, ale w Polsce jak i równo w innych byłych komunistycznych krajach, istnieje całe pokolenie, gdzie świat nagle wybuchło po wypadku władzy, gdzie wszystko nagle się zmieniło, i nie mieli ani wykształcenia, ani wsparcia ani szansy na to reagować. Alkohol wtedy został najlepsze rozwiązanie dla niektórych.

Pamiętam jak przyjechałem do Warszawy w 2009 na mini urlop z byłą dziewczyną, i widziałem graffiti przy dworcu centralnym. ‘Co to znacy?’ poprosiłem dziewczynę, bo wtedy prawie nic nie mówiłem po polsku, ‘ALKOHOL ZALEWA POLSKĘ’ odpowiedziała mi, no i niestety jest coś w tym.