Epidemia Eboli - Proszę o Pomóc

Drogi Czytelnicy.. 

Epidemia Eboli zbiera straszliwe żniwo w regionie Waterloo w Sierra Leone, gdzie organizacja Construction and Development Partnership (Codep)od lat wspierała lokalną społeczność. Codep - organizacja z którą jestem związany od czasu mojego pobytu w Sierra Leone, stara się pomóc mieszkańcom tego afrykańskiego kraju dostarczając im niezbędną pomoc i wsparcie.

Od 25 sierpnia kiedy to epidemia uderzyła w Waterloo po raz pierwszy, zanotowano ponad 300 przypadków śmiertelnych zakażenia wirusem Ebola. Obecnie ponad 20 osób umiera tam z powodu gorączki krwotocznej każdego dnia. Na początku epidemii w Sierra Leone znajdowało się 170 lekarzy. Do dziś zmarło 60-ciu z nich. Ebola atakuje wszystkich bez względu na pochodzenie lub religie.

Większa część miasta gdzie obowiązuje kwarantanna została oddzielona żółtą linią od reszty regionu. Nie docierała do nich żadna pomoc ani żywność. Zespół Codep jako pierwszy dostarczył żywność, wodę i węgiel do miejsc objętych kwarantanną. Pomoc jest bardzo ważna, bez niej mieszkańcy będą próbowali wydostać się z zamkniętego obszaru rozprzestrzeniając wirusa na inne tereny. Na zamkniętych obszarach zmarło wielu dorosłych zostawiając ponad 150-cioro osieroconych dzieci. Zespół Codep uczynił pomoc osieroconym dzieciom jednym ze swoich priorytetów.

Bardzo ważną kwestią jest edukacja mieszkańców na temat zapobiegania zarażeniu. Większość mieszkańców Sierra Leone nadal wie niewiele o naturze wirusa Ebola i sposobach zapobiegania zarażeniu nim. Wiedza o podstawowych zasadach higieny, które znacząco hamują rozprzestrzenianie się wirusa, nadal nie jest rozpowszechniona. Pracownicy Codep cały czas organizują spotkania edukacyjne z mieszkańcami Waterloo,  gdzie wyjaśniają jakich zasad należy przestrzegać aby zapobiec rozszerzaniu się epidemii.

Codep potrzebuje funduszy aby zorganizować pomoc dla mieszkańców Waterloo w Sierra Leone. Pomoc jest niezbędna, bez niej setki dorosłych i dzieci będą umierać nadal.  Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat organizacji Codep, możecie wejść na stronę www.codep.co.uk lub śledzić konto Codep na Twitterze: @codepsl. Aby przekazać darowiznę na rzecz organizacji Codep, proszę wejdźcie na stronę: www.justgiving.com/codep-ebola/.

Z Poważeniem, 

Paddisław